مدولاتور آنتن مرکزی چیست ؟

مدولاتور آنتن مرکزی

تبدیل باند سیگنال های صدا و تصویر (A/V) به کانال فرکانس رادیویی (RF) را مدولاسیون می گویند، این فرآیند تبدیل، اجازه توزیع تصاویر کاربردی از منابع مختلف از جمله : گیرنده های دیجیتال، رایانه ها، پخش کننده های DVD، دوربین های مداربسته و ... را از طریق سیستم آنتن مرکزی فراهم می آورد.

مدولاتور که دستگاه مورد استفاده برای تبدیل A/V به RF می باشد، به یک یا مجموعه ای از ورودی های صدا و تصویر (RCA,SCART یا HDMI) و خروجی RF مجهز شده است.

سیگنال خروجی تزریق شده به سیستم آنتن مرکزی، به عنوان یک کانال ( اختصاصی ) در دسترس قرار می گیرد، که توسط تلویزیون مناسب متصل به شبکه RF می تواند دریافت شود. ضمنا در مدولاتور دیجیتال، با چند ورودی می توان چندین برنامه را از منابع مختلف بر روی یک کانال فرکانسی RF فرستاد.

عموما توزیع سیگنال A/V از طریق کابل کواکسیال ( پس از تبدیل شدن به سیگنال RF ) بسیار ساده تر و ارزانتر از راه حل های دیگر است، بخصوص در شرایطی که بخواهیم سیگنال را به چندین نقطه ( گیرنده ها ) ارسال کنیم.

مدولاتورها در دو سری، با منبع تغذیه داخلی که ولتاژ مدولاتور را تامین می کند و یا منبع تغذیه خارجی مانند ماژول مدولاتورهای حرفه ای ساخته می شوند.مدولاتورهای RF را می توان به دو گروه اصلی بسته به سیگنال خروجی تقسیم کرد :

- مدولاتور آنالوگ

- مدولاتور دیجیتال