کابل کواکسیال چیست

کابل کواکسیال یا کابل هم‌ محور کابلی است که یک رسانا یا هادی داخلی دارد که توسط یک عایق محصور شده‌است و روی این لایه عایق نیز توسط یک هادی نازک به عنوان شیلد یا شیلد به همراه فویل (سپر مغناطیسی) پوشیده شده است و نهایتا همه این اجزا، در داخل عایق بیرونی یا پوسته کابل جاسازی شده‌اند

cable1

کابل های کواکسیال دارای امپدانس مخصوص به خود(50 یا 75 اهم) می باشند که کابل مورد استفاده درسیستم آنتن مرکزی از نوع کواکسیال ۷۵ اهمی است.

یکی از مزایای بارز کابل کواکسیال با کیفیت این است که به دلیل دارا بودن شیلد (در بعضی مدل ها همراه با فویل) در حالت گیرندگی هیچ نویزی نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد آن شود و در حالت فرستندگی هیچ تشعشع و تابشی در طول کابل دیده نمی‌شود. یعنی موج انتقالی کاملاً شیلد و محافظت می‌شود.

 

انواع کابل کواکسیال مورد استفاده در سیستم های تلویزیونی ( امپدانس 75 اهم):

-
4.5
c2-v
- RG-6
- RG11

 

کابل های RG-6/U و RG-6/UQ از نظر مشخصات افت سیگنال مشابه یکدیگر بوده ولی کابل RG-6/UQ دارای یک شیلد و یک فویل اضافه می باشد که در محیط های نصب آلوده(معناطیسی) مورد استفاده قرار می گیرد.

کواکسیال کابل کواکسیال

کابل RG-11/U نیز نسبت به دو کابل بالا، دارای افت کمتری بوده(به علت استفاده از مغزی با قطر بیشتر) و در خط های اصلی سیستم آنتن مرکزی یا مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد.

بازه فرکانسی مورد استفاده در طراحی سیستم های تلویزیونی و رادیویی، در باند FM عددی بین 88 MHz تا 108 MHz در باند UHF عددی بین 470 MHz تا 862 MHz و در باند SAT عددی بین 950 MHz تا 2150 MHz خواهد بود.

توجه داشته باشید که در زمان طراحی، هر کابل با توجه به مشخصات اعلام شده توسط شرکت سازنده، میزان افت متفاوتی برای هر بازه فرکانسی خواهد داشت.

 

مقالات مرتبط با کابل کواکسیال