آنتن مرکزی

معرفی سیستم تلویزیونی IPTV

 

این روزها بر کسی پوشیده نیست که فن آوری اطلاعات ( IT ) با سرعت هر چه تمام تر در حال پیشرفت و توسعه بوده و به جهت پیشرفت و تسهیل زندگی روزمره به وجوه مختلف زندگی انسان ها وارد شده است. مشاغل و صنایع مختلفی مانند هتل ها و مراکز اقامتی، بیمارستان ها، مجتمع های تجاری،مجتمع های مسکونی و ... از تکنولوژی IT بهره برده تا با ارائه سرویس بهتر، جلب رضایت بالاتری از مشتریان و ساکنین خود داشته باشند.

همه این گروه ها می توانند در جهت پیشبرد اهداف خود که همان بالا بردن رضایت مشتریان و استفاده کنندگان از خدمات خود می باشد، از یک تکنولوژی جدید دیگر در حوزه IT نیز استفاده کنند: سیستم IPTV این امکان را فراهم می آورد که گردشگرانی که در هتل ها مهمانند، بیمارانی که دوره درمان خود را در بیمارستان ها سپری می کنند و ساکنان مجتمع های مسکونی و تجاری با دنیای وسیعی از امکانات و قابلیت ها روبرو شوند. به عنوان مثال دیگر کاربران این سیستم مجبور نیستند از بین چند شبکه تلویزیونی محدود یکی را انتخاب کنند بلکه قادرند در یک مجموعه بی شمار از فیلم یا موسیقی به جستجو بپردازند و برنامه مورد علاقه خود را (مستقل از دیگر افراد) انتخاب کنند، یا به مشاهده یک برنامه تلویزیونی زنده که زمان پخش آن گذشته است بپردازند و ...

با نگاهی کمی تخصصی تر می توان گفت IPTV به سیستم تلویزیونی گفته می شود که در بستر شبکه توزیع شده است، شبکه ای که در این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد همان شبکه ای است که برای استفاده از اینترنت، رد و بدل کردن ایمیل ها و یا حتی سیستم تلفن مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی IPTV قابلیت یک سازمان را برای استفاده از شبکه برای استفاده بیشتر از نیازهای متداول خود افزایش می دهد.

به وسیله IPTV، می توان سیستم DVB-T، سیستم DVB-S، رادیو و ویدیو، سیستم VOD، دیجیتال ساینج، صفحات اینترنتی، مولتی مدیا و .... را به سیستم های تلویزیون معمولی مورد استفاده کاربران، تلویزیون های صنعتی، ویدیو وال، کامپیوتر شخصی و حتی موبایل کاربران ارسال کرد.

IPTV

این امکانات و امکانات متعدد دیگر همگی توسط سیستم IPTV فراهم می آیند و بدیهی است این سیستم می تواند یک منبع درآمد جانبی برای صاحبان هتل ها، بیمارستان ها یا مجتمع های مسکونی و تجاری نیز باشد. در ادامه،با معرفی برخی از دسته ها و رده های شغلی که سیستم IPTV می تواند راه گشا سرویس دهی بهتر برای آنها باشد، سرویس های متنوع IPTV و روش های درآمد زایی حاصل از آن را برای هر گروه شغلی بیشتر بررسی می کنیم.