معرفی سیستم عامل تلویزیون تایزن سامسونگ

در این مقاله از آنتن مرکزی هاتف قصد داریم تا شما را با سیستم عامل تایزن تلویزیون سامسونگ آشنا کنیم، با ما همراه باشید
نخستین سیستم عامل سامسونگ را با نام Smart Hub می شناختیم که محیطی هوشمند از اپلیکیشن ها، اتصالات ذخیره سازهای جانبی و ارتباط های بدون سیم با گوشی و تبلت های هوشمند را محیا می کرد. سامسونگ از همان ابتدا سرورهای اختصاصی خود را ایجاد کرده و با این کار ضمن افزایش سرعت، موجب بالا رفتن امنیت شد. این شرکت کره ای در سال 2015 و همزمان با معرفی سری جدید تلویزیون های کوانتومی (SUHD) ، سیستم عامل اختصاصی خود با نام TIZEN را معرفی کرد. تایزن سیستم عاملی است که مانند اندروید می تواند بر روی گجت، موبایل، تبلت و تلویزیون های هوشمند نصب گردد. اما ظاهرا موفق ترین بخش آن همانا استفاده بر بر روی تلویزیون بوده است. سامسونگ به دنبال سیستم عاملی بود که استفاده از سخت افزار را به حداقل برساند و دارای کارایی بالا در زمینه Multitasking باشد؛ چرا که این سیستم عامل می بایست در حین اجرای تلویزیون اجرا شده و همچنین علاوه بر سیستم عامل، کاربردهای دیگری را پردازش نماید. در نتیجه سیستم عامل تایزن برای تلویزیون های این شرکت در نظر گفته شد. این سیستم عامل هم اینک توسط پردازنده های 4 و 8 هسته ای سامسونگ هندل می گردد .

 

سیستم عامل تلویزیون سامسونگ

 

در تایزن آیکون ها جای خود را به یک نوار داده اند که در پایین تلویزیون قرار می گیرد. با فشردن کلید Home یک نوار کلی در پایین تلویزیون ایجاد می گردد که بخش منابع ورودی (Source)، تنظیمات و بخش هوشمند قرار دارند. همچنین در انتهای این نوار نیز آیکون مرورگر (Browser) تعبیه شده است. سامسونگ در تایزن اتصالات ورودی را برای تجهیزات ذخیره سازی بهبود بخشیده است و این سیستم عامل می تواند تا چند ذخیره ساز مانند فلش درایو و یا هارد اکسترنال را همزمان شناسایی و پیکربندی نماید. در صورت اتصال ذخیره ساز ها، یک بخش نیز برای آنها در نظر گرفته می شود. این سیستم عامل از شبکه های پخش آنلاین مانند NETFLIX با دقت 4K پشتیبانی کرده و از کدک های HEVC نیز پشتیبانی می کند. سامسونگ همچنین بخش هایی را به تایزن افزوده است که نرم افزارهای پیشنهادی، پر استفاده ترین ها در کشور مورد استفاده، برترین ها و... را به کاربران پیشنهاد می دهد. این سیستم عامل قابلیت اتصال ماوس و کیبورد را نیز داراست.

 

سیستم عامل تلویزیون تایزن سامسونگ

 

یکی از مهمترین ویژگی های آن را می توان در اتصال به سامانه هوشمند منازل (Smart Home) دانست. سامسونگ در سالهای اخیر با همکاری تولید کنندگان سخت افزارهای هوشمند سازی منازل، این امکان را به تلویزیون های خود آورده است که کاربران از طریق سیستم عامل تایزن قادر به مدیریت و کنترل آنها شوند. از کنترل چراغ های منزل گرفته تا درب پارکینگ و سامانه های تهویه منزل و... را می توان در این بخش مدیریت نمود. سامسونگ در سیستم عامل تایزن بخش های گسترده ای را با هدف همگام سازی با گوشی های موبایل، تبلت، گجت، نوت بوک و ... ایجاد کرده است. نخست می توان به بلوتوث اشاره کرد؛ به وسیله بلوتوث می توان گزینه ای را فعال کرد که پس از اتصال به گوشی های موبایل و تمامی ادوات مجهز به بلوتوث، صدای آنها از بلندگوهای تلویزیون خارج شده و یا حتی آن را از طریق کنترل تلویزیون کنترل نمود. در عین حال نیز می توان صفحه نمایش را خاموش کرد! سامسونگ چند نرم افزار اختصاصی (اپلیکیشن) را برای تبلت و گوشی های موبایل های اندروید و ios تهیه کرده است که اتصال آنها به تلویزیون را ساده می کند. همچنین می توان محتوای پخش شده از تلویزیون را بر روی گوشی های هوشمند و یا بلعکس مشاهده کرد.

 

سیستم عامل تایزن سامسونگ

نقاط قوت و برجسته

طراحی و توسعه

سامانه های ارتباط با تجهیزات جانبی مانند گوشی های موبایل که در تایزن بی نظیر است، کنترل Smart Home، امنیت بالا با پروتکل GAYA، قابلیت Multitasking بالا، دسته بندی با کیفیت اپلیکشین ها و پیشنهاد هوشمند، توسعه آسان و مداوم، سازگاری با نسخه های پیشین در تلویزیون ها

سامسونگ الکترونیک؛ کره جنوبیسایر مقالات این مبحث