آی پی تی وی از چه تجهیزاتی تشکیل شده است

 

 

آی پی تی وی

 

سیستم های آی پی تی وی عمدتا از تجهیزات زیر تشکیل شده اند :

- استریمر ( Tv Gateway )

استریمر ها، نوعی مبدل تلویزیونی هستند که سیگنال های DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C را به استریم های تحت شبکه کامپیوتری تبدیل می کنند.


- اینکودر ( Encoder )

اینکوردرها، نوعی مبدل تلویزیونی هستند که سیگنال های دریافتی از درگاه های HDMI, SDI, Composite و S-Video را به استریم های تحت شبکه کامپیوتری تبدیل می کنند.


- سرور ( Server )

این دستگاه واسطه بین نمایشگر ها و استریمر ها می باشد که ذخیره سازی تمام تنظیمات سیستم و همچنین محتواهایی نظیر آرشیو ویدیویی ( VOD )، نرم افزار و گجت های کاربردی، ارتباط با نرم افزارهای هتل داری ( PMS ) و بیمارستانی ( HIS ) را اجرا و مدیریت می نماید.


- مدیاپلیر ( Media Player )

نجهیز سخت افزاری واسط بین سرور و نمایشگر بوده که محتوا درخواستی هر استفاده کننده را از طریق شبکه دریافت و از طریق کابل تصویر ( HDMI یا Composite ) به نمایشگر انتقال می دهد.


- تلویزیون صنعتی ( Hospitality Tv )

تلویزیون های هتلی نوعی از تلویزیون های صنعتی با رابط کاربری هوشمند هستند که یک ست تاپ باکس داخلی نیز جهت مدیریت دستورات سیستم IPTV در داخل آنها تعبیه شده است.


- دیجیتال ساینج ( Digital Signage )

دیجیتال ساینج متصل به سیستم IPTV از نوع ساینج های سخت افزاری بوده و نرم افزار مدیریت محتوا آن از داخل سرور با نرم افزار مدیریت IPTV به صورت یکپارچه عمل می کند.


- کامپیوترهای شخصی ( Win/Mac )

کامپیوترهای شخصی نیز قابلیت استفاده از محتوا تهیه شده توسط سرور IPTV را از طریق نرم افزارهای مربوطه دارا بوده و قادرند تا به برخی از امکانات سیستم ( بسته به نوع و برند سیستم IPTV متفاوت است ) دسترسی داشته باشند.


- موبایل و تبلت ( Handheld Devices )

موبایل و تبلت ها نیز قابلیت استفاده از محتوا تهیه شده توسط سرور IPTV را از طریق اپلیکیشن های مربوطه دارا بوده و قادرند تا به برخی از امکانات سیستم ( بسته به نوع و برند سیستم IPTV متفاوت است ) دسترسی داشته باشند.